בקרו אותנו ב           
צרו קשר: 074-7030166
   

מה בין רופא לסוכן ביטוח?

 
האנלוגיה בין חובות הרופא במשפט הרפואי לבין חובות סוכן הביטוח באחריותו המקצועית מעניינת .
בואו נבחן מס' נושאים:


" הסכמה מדעת "
אצל רופא : זכותו של המטופל לקבל החלטות, בצורה ברורה חופשית, באשר לטיפול הרפואי שיקבל, זאת לאחר שקיבל מידע רפואי רלוונטי לצורך קבלת החלטות אלה.
הגילוי הנאות מחייב רופא ליידע את המטופל בטכנולוגיה חדשה, אף אם היא אינה קיימת בסל הבריאות.
על המידע לכלול פרטים לגבי אינטרסים כלכליים, אם יש כאלה, של הרופא המטפל והמוסד הרפואי שבו יינתן הטיפול המוצע"
 
אצל סוכן הביטוח :  זכותו של המבוטח לקבל החלטות, בצורה ברורה וחופשית, באשר לכיסויים הביטוחיים שהוא רוכש זאת לאחר שקיבל מידע רלוונטי ועדכני לצורך רכישת הביטוח.
הגילוי הנאות מחייב סוכן ליידע את המבוטח על כיסויים עדכניים וחשובים, חריגים מהותיים ועלויות עתידיות, אף אם הם אינם קיימים בחברת הביטוח אותה הוא משווק או אינו מתוגמל עליהם מסיבה כלשהי
(חוזר "צירוף מבוטח – התאמת צרכים") 

"חידושי מקצוע"
אצל הרופא : במשפט הרפואי “בהתחשב בכך שמדע הרפואה הוא מדע דינמי המתפתח כל העת, חובה על רופא שלא לשקוט על שמריו ולהיות ער להתפתחויות הרפואה בתחום התמחותו."
חובתו העצמאית של בעל מקצוע להתעדכן כל העת בחידושי המקצוע (טכנולוגיות ואפשרויות טיפול חדשניות למחלתו) על מנת לאפשר מתן חוות דעת וייעוץ מקיף ואובייקטיבי למטופל לצורך קבלת החלטות שלעיתים הן הרות גורל עבורו/

אצל סוכן הביטוח : בהתחשב בכך שמוצרי הבריאות והסיעוד דינמיים ומתפתחים  כל הזמן בהתאם להתפתחויות בעולם הרפואה ותוחלת החיים' חובתו המקצועית של הסוכן להתעדכן כל העת, בחידושים ועידכונים הנוגעים לתוכניות שאותן הוא משווק על מנת לאפשר למבוטח לרכוש את הכיסוי הטוב ביותר עבורו.

"חובת הזהירות"
אצל הרופא : בעת בחינת "חובת הזהירות" בבית משפט, השופט יביא בחשבון את העובדה כי החולה מפקיד את גופו בידי הרופא, שבידו הידע המקצועי והוא המצויד בכלים המתאימים כדי לבדוק את דרך הטיפול בחולה. לחולה יש ציפייה מוצדקת כי הרופא יעשה כל שביכולתו כדי למנוע תקלה או פגיעה כתוצאה מהטיפול.
השאלה מוכרעת לפי נורמת התנהגות הנדרשת מ"רופא סביר".

אצל הסוכן : חובת הזהירות מביאה בחשבון כי רוב המבוטחים סומכים על סוכן הביטוח שיעניק להם את המוצרים והשירותים הנדרשים ומותאמים לה. למרבית מהמבוטחים אין ידע ומיומנות לאיתור הכיסוי המתאים, הם אינם מבינים את נוסחי הפוליסות וחריגיהם ועל כן יש להם ציפייה מוצדקת כי סוכן הביטוח יעשה ככל יכולתו כדי להתאים לו את הכיסוי המיטבי ביחס למצבו הבריאותי ולעלות החודשית שישלם וגם ינחה אותו בזמן תביעה .
 
"עוולת הרשלנות"
אצל הרופא :  "כאשר נפגע אדם פגיעה כלשהיא אשר הסבה נזקים לגופו או גרמה לו סבל וכאב, יכול הוא להגיש תובענה בנושא כנגד האדם או המוסד אשר לדידו, נושא באחריות למקרה.
בית המשפט יבדוק האם ישנו קשר סיבתי ברור בין התרשלות הרופא לבין הנזק אשר נגרם לחולה. זאת ועוד, רופא לא יוכל לטעון למעידה חד פעמית או טעות שלעולם חוזרת. במידה ויתרשם השופט כי הרופא עשה כל שביכולתו על מנת לסייע לחולה, ייתכן ולא תחשב עבודתו כרשלנית, אפילו אם לא הייתה היא הטובה ביותר על פי הידע הרפואי"

אצל הסוכן :
 עוולת הרשלנות מתוארת בסעיף 35 בפקודת הנזיקין [נוסח חדש] כך:
"עשה אדם מעשה שאדם סביר ונבון לא היה עושה באותן נסיבות, או שבמשלח יד פלוני לא השתמש במיומנות, או לא נקט מידת זהירות, שאדם סביר ונבון וכשיר לפעול באותו משלח יד היה משתמש או נוקט באותן נסיבות - הרי זו התרשלות ואם התרשל כאמור ביחס לאדם אחר, שלגביו יש לו באותן נסיבות חובה שלא לנהוג כפי שנהג, הרי זו רשלנות, והגורם ברשלנותו נזק לזולתו עושה עוולה".
( ראו פסיקה ת.א. (שלום-חי') 6753/99 כעביה חליל נ' מגדל חברה לביטוח בע"מ ואח')
 
לסיכום, ביטוחי בריאות וסיעוד פרטיים עשויים להכריע לעיתים על החלטות מטופל כיצד לטפל במחלתו בצורה הטובה ביותר מבחינה תקציבית. היום יותר מתמיד, ברור לנו כאזרחי מדינת ישראל, שסל הבריאות הציבורי אינו מסוגל להכיל את כל החידושים, התרופות הטכנולוגיות והאפשרויות הקיימות בחו"ל.
בחירת המוצרים והתאמתם ללקוח ומצד שני מתן ליווי בעת תביעה דורשת מיומנות, ניסיון שירותיות, מחוייבות ובעיקר מקצוענות !

הציטוטים נלקחו מתוך: "חוק זכויות החולה" "פקודת הנזיקין"  "חוק חוזה ביטוח".

סוכני ביטוח, מנויים לקהילת המקצוענים של חני שפיס?
מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה שלנו ולהינות מעדכונים, מידע ומאמרים ישירות לתיבת המייל שלכם, ללא עלות. להרשמה לחצו כאן>>>
(אם קיבלתם מייל זה ישירות ממני, אתם כבר רשומים!)

לקריאת מאמרים נוספים של חני שפיס, היכנסו ל"בלוג למקצוענים" (לחצו על הלינק) 

מובהר כי המידע המבוא באתר מבטא את מיטב הבנתם של המעורבים בכתיבתו, ואין לראותו כמידע שלם            וממצה.  מידע זה אינו מהווה תחליף לבדיקה יסודית ופרטנית ולהתייעצות עם יועצים משפטיים מקצועיים,          באשר לכל עניין ומקרה, לגופם.

 
  לפרטים, התקשרו:
 משרד: 074-7030166  
 נייד: 058-6563602    

הנך מאשר בזאת קבלת חומר פרסומי ממרכז שפיס היימן